Pentru a marca Ziua Mondială a Sănătății Mintale, Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului Prahova în colaborare cu Colegiul Național al Asistenților Sociali – Sucursala Teritorială Prahova, a organizat, în data de 10 octombrie 2023, un seminar dedicat acestei zile, cu tema “Sănătatea mintală este un drept universal al omului”.
Scopul organizării acestui eveniment, a fost de a îmbunătăți cunoștințele în domeniul sănătății mintale, de a crește gradul de conștientizare și de a conduce la acțiuni care promovează și protejează sănătatea mintală a tuturor ca drept uman universal.
La seminar au participat specialiști din domeniul asistenței sociale și reprezentanți ai autorităților locale și am beneficiat, în calitate de vorbitori, de medici specialiști, psihologi și asistenți sociali și anume: doamna Elza Moruzzi - medic primar psihiatru, doctor în științe medicale; doamna Cleopatra Heroi – președintele Colegiului Național al Asistenților Sociali din România - Structura Teritorială Prahova; doamna Antigona Orlic - asistent social principal, instructor de prim ajutor, Crucea Roșie România – Filiala Prahova; doamna Laura Machedon – psiholog CSC “Sf. Filofteia” Câmpina și domnul Silviu Donțu – medic specialist geriatrie și gerontologie, doctor în șiințe medicale - CRRNPAH Nedelea

